Šťastné a veselé

8. června 2010 v 19:37 | Laura
xmass
Možná se divíte, proč s Vánocema otravuju zrovna teď, když je červen a za pár dní začínají prázdniny?
Ani nevím, možná proto, abych sem dala povídku, která se mi nelíbí, ale líbí se mi, jak je smutná.
Nelíbí se mi na ní konec. Je takový urychlený. Je to tím, že jsem měla asi nejspíš depresi, který byla přihnaná Vánocemi a já prostě jen nevěděla, jak to mám ukončit. Jediné, co jsem věděla, bylo že ta povídka nesmí skončit šťastně.
Šťastné a Veselé

Seděla v rohu a prohlížela si vánoční stromeček. Sledovala každé světélko, které bylo na stromečku pověšené. Všechna světélka patří k vánocům. To zelené - pohoda. Modré cukrový, červené láska, růžové dárky a žluté? Štěstí.
Pro ní, pro dívku se slzami v očích, se nic neměnilo. Byl normální den. Jako každý jiný, utápěla se v lítosti a smutku. Kde byla pohoda a radost z těchto svátku? Zmizela, zmizela jak on.
Ten shon kolem ní, jí lezl na nervi, všichni byli tak šťastní! Usmívali se a těšili se na večer, až si rozdají dárky. Začínala si říkat, že celé tohle divadlo nemá cenu. Každý je o adventu jak pominutý, uklízí, peče cukroví, kupuje dárky, balí je… Nakonec to vyšumí v jeden den. Za dvě hodiny. Zazvoní zvoneček všechny ty peníze, které do toho lidi házejí, jsou pryč. Pryč jako ty časy, kdy se ráno probouzela vedle něj a koukala se do jeho spokojené tváře, kdy jí políbil…
Pak přišla ona. Ta jiná. Ani nedokázala popsat pocity, které se v ní bouřili. Chtěla plakat, křičet, prát se ale místo toho jen stála na místě a jediné na co se vzmohla bylo kývnutí hlavou.
Čím ho okouzlila? Úsměvem? Očima? Tělem?! V čem byla lepší?
Věřila v to, že jí miluje, protože ona ho milovala, jak nejvíc mohla. V čem zklamala? Byla snad moc nedůtklivá? Nebo odtažitá? Náladová?
Když tak sleduje ty světélka, radostné tváře štěstí, tím víc se vzdaluje od světa. Ráda by tady nebyla, protože žít bez něj nemá cenu.
Koledy, v každé rodině hrají koledy. Šťastné písně o zrození Ježíška. Radost, štěstí, láska. To vše tady má panovat. Ale jak by mohlo, když u sebe nemá člověka, kterého miluje?
Vstala, oblékla se do teplého a vyběhla. Běžela na náměstí, kde uprostřed náměstí byl stromeček. Ještě před pár dny tady s ním byla. Na rozsvícení. Políbil jí. Pak si dali horkou čokoládu. Přetvařoval se? Nebo si jen namlouvala, že to, co viděla v jeho očích bylo štěstí?
Sedla si na lavičku a na nos ji padla vločka. Hned po dotyku rozpálené tvář, roztála. Napadlo jí, že ta vločka roztála a nikdo se jí neptal, jestli chce. Ona je jako ta vločka, vybral si jinou, a jí nic jiného nezbylo, než roztát. Nikdo se ji také neptal.
Pohlédla před sebe a možná se jí to jen zdálo, ale zahlédla ho. Možná to byl přelud. Zakroutila hlavou aby ho vyhnala z hlavy, možná by se jí to povedlo, kdyby nezahlédla loudající se dvojici milenců. Kousla do šály, aby nevzlykla nahlas.
Bolest, která jí rve srdce, je nepřekonatelná…
Je to on! Blízko jí hlavou. Je! Co tu chce?! Nevěděla jestli se má radovat, nebo být naštvaná. Prudce vstala, byla ráda, že ho vidí a, že za ní přišel. Najednou jí to pod nohama uklouzlo. Nohy měla v úrovni očí. Spadla na zadek a hlavou se praštila o lavičku.
Přiběhl k ní, ale nemohl jí už pomoct. On věděl, že jí zklamal. Že se rozhodl špatně, když se rozhodl pro tu druhou.
Zvednul jí hlavu, nevnímal krev, která mu stékala po rukou. Políbil jí. Tak jako jí líbával když se probudila… Ty časy jsou pryč, ale on věděl, že tu bude s nimi. Že o vánocích bude s nimi rozbalovat dárky a večeřet. Že se na něj usměje…
Bude sedět na hoře a všechny opatrovat.
 


Komentáře

1 Moon-lustre Moon-lustre | Web | 9. června 2010 v 15:42 | Reagovat

I když momentálně umírám horkem, div si nešlapu po svém vysušeném a vyplazlém jazyku.. vžila jsem se do toho.. je to velmi krásně napsané.. Na tvé tvorbě se mi líbí, že jdeš rovnou k věci.. rovnou děj..bez okolku:))
Tahle povídka je fakt krásná.. jen se mi nelíbily ty poslední 4 věty.. asi nejspíš proto že jsem se do toho vžila.. a ona umřela kvůli něj.. a on náhle myslí na to, že se na něj bude usmívat.. ten hajzlík na to nemá právo. Tss..Se cítím za ní ukřivděná :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama